تولید نبات شاخه ای
تولید نبات شاخه ای
2021-02-27
نبات
نبات صادراتی
2021-04-21
نبات

نبات

نبات

نبات همان قند ساکارز است که از نیشکر بدست می آید. نبات انواع مختلفی دارد که شامل: نبات چوبی، شاخه نبات ، نبات دندانه ، نبات تخته ای ، نبات پودری (خاکه نبات) و نبات مایع (شیره نبات) می باشد. در این مقاله ما سعی داریم شما را تا حدودی با این نوع قند درمانی آشنا کنیم.

 

تاریخچه نبات :

در مورد تاریخچه‌ی نبات منبع خاصی وجود ندارد ولی این نوع قند برای اولین بار توسط ایرانیان و هندوستان مورد استفاده قرار گرفت.

واژه نبات در عربی به معنای گیاه است که منشا آن در نحوه استفاده مصریان و ایرانیان از گیاهان داروئی به این شکل می‌باشد. نبات از گذشته تاکنون نماد شادی و خوشحالی بوده و جزء جدا نشدنی از مراسم شادی (جشن عقد و عروسی و …) است.

تفاوت بین نبات و قند :

نبات و قند هر دو نوعی شیرینی هستند و از لحاظ ساختاری هیچ تفاوتی با هم ندارند. علت اصلی تفاوت آنها اندازه بلورهای آنهاست. بلور های تشکیل دهنده نبات از شکر هستند که اندازه بزرگتری نسبت به بلور های قند دارند. بزرگ بودن کریستال های نبات نسبت به قند و شکر باعث تغییر در خواص نبات شده است.

طرز تهیه نبات :

نبات یکی از اصلی ترین و پرکاربردی ترین شیرینی موجود در خانه اکثر ایرانیان است. امروزه به علت مشکلات بهداشتی و یا هزینه های اقتصادی معمولا افراد از خرید آن خود داری می کنند اما دراین قسمت ما شما را با طرز تهیه نبات آشنا می کنیم تا بتوانید با خیالی آسوده و با صرف وقت و هزینه کمتر از این قند درمانی استفاده کنید.

مواد و وسایل مورد نیاز :

 • 500 میلی لیتر آب
 • 1000 گرم شکر
 • رنگ خوراکی در صورت تمایل
 • طعم دهنده خوراکی در صورت تمایل

مرحله اول :

آب را در یک ظرف بریزید و آن را حرارت دهید تا به جوش آید. ( سعی کنید از اب خالص استفاده کنید چرا که وجود ناخالصی در آب می تواند از ایجاد بلور جلوگیری کند. )

مرحله دوم :

شکر را به آب اضافه کنید، هر بار که شکر را اضافه می کنید مخلوط را هم بزنید تا شکر به طور کامل در آب حل شود و یک محلول سیر شده بدست آید.

مرحله سوم :

محلول موجود را از روی حرارت برداشته و بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خنک شود. دقت کنید که شکر باید به طورکامل در اب حل شده باشد.

مرحله چهارم :

در این مرحله در صورت تمایل میتوانید طعم دهنده خوراکی و یا رنگ خوراکی را اضافه کنید. دقت داشته باشید که رنگ یا طعم دهنده خود را به خوبی درون مایع هم بزنید تا به طور یکنواخت در محلول پخش شود.

مرحله پنجم :

محلول حاضر را درون یک لیوان استوانه ای و بلند شیشه ای بریزید. ظرف را تقریبا تا قسمت بالای آن پرکنید. مراقب باشید لیوان دارای آلودگی یا گرد و غبار نباشد.

نکته:

توجه !!؟ به علت سرطان زا بودن ظروف پلاستیکی و همچنین امکان ذوب شدن ظروف پلاستیکی در صورت برخورد با آب گرم از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید.

مرحله ششم :

یک مداد بردارید و به بدنه آن یک نخ وصل کنید، نخ یا هر تیکه گاهی که برای ایجاد بلور انتخاب کرده اید را ابتدا خیس کنید و سپس به دانه های درشت شکر آغشته کنید. اینکار باعث می شود شروع تبلور به خوبی صورت پذیرد.

 

نکته:

 1. اندازه مداد طوری باشد که بر روی دهانه ظرف قرار بگیرد.
 2. طول نخ یا چوب را طوری انتخاب کنید که با ته ظرف برخورد نکند چرا که در غیر این صورت بلور های خوبی ایجاد نمیشود.

مرحله هفتم :

مداد را روی لیوان پر شده از محلول اشباع شکر قرار داده به طوری که گیره فلزی با ته لیوان برخورد نداشته باشد. از طرفین هم مداد با نخ نباید به دیواره های ظرف تماس داشته باشد.

 

*یک گیره فلزی را به انتها نخ متصل کنید تا نخ درون محلول مستقیم قرار گیرد.

مرحله نهم  :

لیوان را در فضایی قرار دهید که تکان نخورد. بعد از یک هفته نبات شما کاملا شکل می گیرد بعد از تشکیل بلور های کامل نبات، نخ را از محلول درآورید و برای مدتی اجازه دهید تا خشک شود و نبات شکل خودش را کامل بگیرد.

 

نبات، دارویی موثر برای تسکین برخی از درد ها :

 • نبات سبب کاهش نشانه های، نقرس، بلغم و فلج شدن قسمتی از بدن می شود.
 • درد سینه و سرفه را بهبود می بخشد و باعث صاف شدن صدا می شود.
 • باعث جلوگیری از جاری شدن آب دهان در هنگام خواب می شود.
 • نبات داغ (ماده قهوه ای رنگ دارویی) ضد اسهال میباشد.
 • برای تنگی نفس و تپش قلب، مفید است.
 • بوی بد دهان که ناشی از گرسنگی است را از بین می برد.
 • نبات با تقویت عضلات میزان سوخت و ساز چربی ها و مواد پروتینی را زیاد می کند. که این امر در کاهش وزن افراد موثر است.
 • در بهبود تکرر ادرار موثر است.
 • باعث کاهش و یا حتی تسکین درد های ناشی از قاعدگی : مانند پادرد،کمر درد،دل درد و… می شود.
 • نبات در تقویت حافظه و کاهش استرس نقش دارد.

نبات یک نوع قند است، آیا این قند باعث چاقی فرد می شود ؟

نبات به دلیل اینکه مقدار زیادی ساکارز دارد به سرعت در بدن جذب می شود. و باعث تقویت عضلات می گردد. این فرایند موجب می شود که میزان سوخت و ساز چربی ها و پروتین ها افزایش یابد. و در نتیجه وزن فرد کاهش می یابد.

افرادی که رژیم های غذایی برای لاغر شدن استفاده می کنند معمولا عصبی هستند ما به این افراد مصرف نبات را توصیه می کنیم چرا که باعث آرام شدن اعصاب می شود و درکاهش وزن موثر تاثیر گذار است.

 • مصرف بیش از حد نبات ممنوع است !!

مصرف بیش از حد هر ماده ای برای بدن مضر است حتی اگر آن ماده ویتامین باشد.

مصرف قند، شکر و نبات هم به میزان زیاد مضر است و برای افرادی که مشکل افزایش قندخون دارند، توصیه نمی شود.

نبات به علت رطوبت بسیار اندک، بافت سخت تری از قند داشته و شیرین تر است بنابراین برای افراد چاق و دیابتی منع مصرف دارد. پس ما باید در مصرف نبات نیز دقت لازم را داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.